BLIK — Poznaj najważniejsze informacje o tym systemie płatności i płać kodem!

BLIK — Poznaj najważniejsze informacje o tym systemie płatności i płać kodem!

BLIK jest to system płatności mobilnych, który jest coraz chętniej wykorzystywany i przypadł już wielu osobom do gustu. Dzieje się tak za sprawą np. prostej obsługi czy szerokiej funkcjonalności, dzięki której możemy płacić nim niemalże w każdej sytuacji. Duża część osób w dalszym ciągu nie korzysta jednak z BLIKa i nie ma go aktywowanego w swojej bankowości mobilnej.

W tym tekście przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje o BLIKu, aby móc dokładnie go zrozumieć. Podpowiadamy też, jak działa, dlaczego warto z niego skorzystać i jak wykonywać nim płatności mobilne. Oficjalna strona BLIK: https://blik.com/

1. BLIK - Czym jest ten system płatności?

BLIK to system płatności, który umożliwia płacenie kodem wygenerowanym z naszego konta bankowego. To właśnie przy jego pomocy przekazujemy środki odbiorcy poprzez 6 cio cyfrowy kod. BLIK jest aktualnie trzecim najpopularniejszym środkiem płatności w Polsce tuż po gotówce i kartach płatniczych. Korzysta już z niego kilkanaście milionów osób, co jest niezwykle pokaźnym wynikiem.

Sam BLIK jest oferowany w aplikacji mobilnej większości banków w Polsce. Aby z niego skorzystać nie musimy wykonywać żadnych dodatkowych czynności, a jedynie musimy wygenerować kod BLIK.

Korzystanie z BLIKa jest w pełni darmowe. Tę metodę płatności akceptuje również coraz więcej odbiorców. Zapłacimy nim już we wszystkich największych sklepach internetowych, dużych sieciach supermarketów, czy w zdecydowanej większości miejsc, gdzie możemy płacić przy pomocy terminala płatniczego.

Przy pomocy kodu generowanego w aplikacji bankowej możemy również wypłacić pieniądze z konta w bankomacie. Niektóre banki oferują możliwość wykonania przelewu BLIK na numer telefonu. Jest to zdecydowanie wygodna forma wykonywania przelewu. Jednak usługa przelew na telefon może być płatna, sprawdź to przed skorzystaniem z tej funkcji.

Do jego używania potrzebny jest nam smartfon z aplikacją bankową danego banku, w którym mamy konto oraz internet. BLIK to tez natychmiastowa metoda płatności. Oznacza to, że przy jego pomocy opłacimy rachunki tak szybko, jak kartą płatniczą.

2. BLIK - jak go aktywować i jakie wymagania trzeba spełnić?

Aby aktywować BLIKa, pierwszym krokiem jest zainstalowanie i zalogowanie się do aplikacji mobilnej banku lub przejście do niej, jeśli ją już posiadamy. Gdy jesteśmy w aplikacji należy wybrać odpowiednią zakładkę, która będzie nazywana BLIK. W tym miejscu otrzymamy możliwość aktywowania BLIKa jednym kliknięciem. Sama aktywacja nastąpi od razu bez konieczności oczekiwania czy wykonywania innych czynności. W taki sam sposób można dezaktywować BLIKa i wyłączyć go w naszej aplikacji bankowej. Jeśli nie potrafimy samodzielnie poradzić sobie z jego aktywacją, warto obejrzeć filmiki instruktażowe na stronie banku, YouTube czy udać się do placówki bankowej, gdzie doradcy z chęcią pomogą nam go uruchomić.

3. Jak płaci się BLIKiem w praktyce i za co możemy nim zapłacić?

Płacenie BLIKiem jest proste i tylko na pierwszy rzut oka może wydawać się nieco skomplikowane. Płacić zawsze będziemy przy pomocy 6 cio cyfrowego kodu generowanego w naszej aplikacji bankowej. Gdy jesteśmy już w sklepie lub na portalu internetowym, należy wybrać opcję płatności BLIK. Ma ona swoją nazwę i charakterystyczną grafikę.

Po wybraniu tego okna ukaże się nam pole do wpisania 6 cio cyfrowego kodu. W tym momencie należy zalogować się do swojej aplikacji bankowej oraz otworzyć zakładkę BLIKa. W niej następnie musimy wybrać opcję Wygeneruj Kod. Na wyświetlaczu smartfona ukaże się nam 6 cio cyfrowy kod. Będzie on ważny przez 2 minuty od wygenerowania. Następnie kod ten musimy przepisać w pole ekranu dotykowego kasy, na terminalu lub w polu płatności internetowych. Po jego zatwierdzeniu na naszym smartfonie pojawi się prośba o akceptację transakcji. Potwierdzamy ją pinem do aplikacji bankowej. Transakcja jest akceptowana, a my otrzymujemy potwierdzenie na ekranie telefonu. W analogiczny sposób, pieniądze możemy wypłacać z bankomatu, również wybierając opcję Wypłata BLIK i przepisując kod oraz go zatwierdzając.

Oprócz podstawowej funkcji płatności BLIKiem - bezpośrednio z naszego konta, istnieje możliwość wystawiania przez niego czeków elektronicznych. Oznacza to, że możemy wygenerować 9 cio cyfrowy kod, który będzie opiewał na daną sumę np. 1000 złotych i będziemy ważny np. 24h. Kod taki wraz z kodem potwierdzającym transakcję będziemy mogli przekazać osobie znajomej czy bliskiemu. Środki na czas ważności czeku są blokowane na naszym koncie, a po upływie tego terminu odblokowywane, jeśli kod nie został wykorzystany w całości lub był spożytkowany tylko w części.

4. Dlaczego warto korzystać z płatności BLIK?

Z BLIKa warto korzystać z kilku powodów. Pierwszym powodem, dla którego warto płacić w ten sposób jest wygoda. Mając przy sobie jedynie telefon, możemy po prostu wygenerować kod i dokonać płatności bez wysyłania przelewów i oczekiwania lub noszenia przy sobie karty płatniczej np. na piknik. Samo płacenie w ten sposób jest też bardzo proste i możliwe dla każdej osoby, która potrafi obsługiwać smartfon. Kolejnym plusem tego systemu płatności jest jego szybkość. Rachunek w internecie, zakupy czy inne usługi opłacimy w ciągu kilku sekund, co znacznie przyspieszy ich realizację. BLIK to także czytelny system płatności i zintegrowany już z naszym kontem bankowym. Dzięki temu widzimy samodzielnie jaką kwotę do dyspozycji mamy i nie musimy wykonywać żadnych innych czynności. BLIK to także brak konieczności wyrabiania kart płatniczych do konta, noszenia ich ze sobą czy uważania na nie.

5. Bezpieczeństwo płatności BLIK

BLIK jest również niezwykle bezpiecznym systemem płatności, o co niesłusznie obawia się wiele osób. Z pewnością kodu BLIK nie da się podrobić, aby przy jego pomocy wypłacić pieniądze z naszego konta bankowego. Wygenerować można go tylko w aplikacji mobilnej, która chroniona jest kodem pin w telefonie — a telefon często dodatkowym kodem pin lub odciskiem palca. Nawet podejrzenie lub przejęcie 6 cio cyfrowego kodu, który wygenerujemy i który jest ważny jedynie 2 minuty, nie umożliwi wypłaty, gdyż każdą transakcję musimy potwierdzić w aplikacji, gdzie widzimy w niej na jakiej stronie lub w jakim sklepie obecnie płacimy. Działanie BLIKa wewnątrz aplikacji bankowej zapewnia zatem maksymalne bezpieczeństwo. Jedyną możliwością kradzieży BLIKa jest jego wyłudzenie np. poprzez proszenie obcej osoby o jego podanie w celu dokonania transakcji np. na portalu ogłoszeniowym. Jeśli jednak poznamy proste zasady korzystania z BLIKa i tego, że kodu nie możemy podawać nikomu, jesteśmy w pełni bezpieczni płacąc nim.

Komentarze
Dodaj komentarz