Zaczekaj chwilę!
iKonto Biznes to teraz produkt nr 1 na rynku.
Aktualnie w promocji 2300 zł. Nie przegap takiej okazji :)
Chcesz założyć konto firmowe? Skorzystaj z rankingu kont firmowych, dowiedz się, dlaczego warto tak postąpić oraz jak się go używa!
Ranking kont firmowych jest niezwykle pomocny, gdy chcemy otworzyć nowe konto firmowe. Obecnie praktycznie nie można funkcjonować bez niego, a oddzielenie pieniędzy firmowych od prywatnych to podstawa każdej działalności. Na rynku istnieje wiele banków oferujących wiele różnych typów kont firmowych przeznaczonych właśnie do działalności biznesowej. Gdy mamy wybrać jedno z nich najczęściej nie wiemy, na jakie elementy zwrócić uwagę, jakie dostępne opcje na rynku bankowym posiadamy i które kotna będą najkorzystniejsze. Z pomocą w takiej sytuacji przychodzi porównywarka kont firmowych, w której znajdziemy wszystkie odpowiedzi na te pytania.
Ranking kont firmowych to zestawienie ofert bankowych rachunków przeznaczonych dla przedsiębiorców. Ranking ma formę listy z poszczególnymi ofertami, które są wstępnie opisane najważniejszymi danymi. Zawiera on w sobie aktualne oferty, które są dostępne na rynku. Sama lista jest układana przez specjalistów, którzy oceniają kotna pod wieloma względami np. funkcjonalności czy opłacalności i sugerują najkorzystniejsze rozwiązania. Z rankingu takiego skorzystać możemy anonimowo i niezobowiązująco. Podejmiemy już decyzję o wyborze odpowiedniego konta firmowego, możemy założyć je przechodząc z porównywarki wprost na stronę banku, klikając w link.
Ranking kont biznesowych jest tworzony w przemyślany sposób. Marka, która go prezentuje na początku, zbiera wszystkie dostępne konta firmowe, jakie obecnie możemy założyć na rynku. Następnie dokładnie analizuje je oraz porównuje. Odbywa się to na podstawie kilku czynników. Zazwyczaj są to parametry takie jak opłaty, aplikacja mobilna, funkcjonalność, promocje itd. Każdy parametr wpływa również na pozycję w rankingu nieco innym stopniu. Największy wpływ mają najważniejsze elementy takie jak opłaty czy funkcjonalność a nieco mniejsze — inne mniej istotne kwestie. Samo założenie, że ranking w pierwszej kolejności sugeruje kotna najkorzystniejsze, prezentując kolejno te mniej atrakcyjne jest prawdziwe. Nie oznacza to jednak, że pierwsze konto w rankingu jest najlepsze. Ułożenie jest wynikiem uśrednionych i ogólnych analiz a ranking głównie ma dawać nam możliwość łatwego porównania wielu ofert — takich, które będą dopasowane do naszej sytuacji.
Korzystanie z rankingu kont firmowych jest bardzo proste. Po uruchomieniu takiej porównywarki naszym oczom ukazuje się lista z poszczególnymi ofertami. Są one już ułożone według odpowiedniej kolejności i sugeruje konta najbardziej atrakcyjne. Aby korzystać z rankingu, wystarczy zapoznać się z danymi poszczególnych ofert. Jeśli chcemy dowiedzieć się więcej o konkretnej propozycji, wystarczy wejść do niej i przeczytać bardziej szczegółowe informacje. Możemy też przenieść się na stronę banku, klikając w daną ofertę i poznać np. regulamin czy wszystkie informacje odnośnie danego konta firmowego. Aby korzystać z rankingu, nie musimy podawać swoich danych osobowych czy innych informacji. Podamy je ew. w późniejszym czasie podczas zakładania takiego konta. Gdy wybierzemy te, które odpowiada najbardziej naszym preferencjom, wystarczy kliknąć w opcję otwarcia konta przy danej ofercie i przejść do formularza rejestracyjnego. W zależności od danego banku po jego wypełnieniu będziemy mogli zweryfikować się przelewem z innego naszego konta, zweryfikować naszą tożsamość „na selfie” czyli przez zdjęcie dowodu osobistego lub zrobić to krótką wizytą w banku.
Nasz ranking kont firmowych może okazać się bardzo przydatnym serwisem. Pierwszym powodem, dla którego warto z niego skorzystać, jest możliwość wybrania najtańszej oferty na rynku. Pozwoli nam to zaoszczędzić często spore sumy pieniędzy i nie płacić za coś, co jest oferowane za darmo przez wiele banków. Drugim powodem jest bardzo komfortowy sposób porównania. Możemy sprawdzić wszystkie aktualnie dostępne oferty na rynku, nie wychodząc z domu czy nie spędzając czasu na samodzielnych poszukiwaniach. Oferty są też wstępnie ułożone w ranking, co jest pomocne dla osób nie znających się na finansach. Ocenianie kont przez specjalistów często pomoże wybrać nam korzystne konto firmowe. Za skorzystanie z takiej porównywarki nie musimy płacić ani rejestrować się czy spełniać wymogów. Trafnie wybierając konto dla naszej firmy, zapewniamy sobie również komfortowe korzystanie z niego przez zapewne wiele lat, co będzie wpływało również na efektywność prowadzenia naszego biznesu.
Podczas zakładania konta firmowego należy zwrócić uwagę na kilka elementów — podobnych do tych znanych z kont osobistych. Pierwszym z nich jest opłata za rachunek. Obecnie na rynku możemy znaleźć oferty, które są darmowe i wybierając je, nie będziemy musieli miesięcznie płacić za prowadzenie konta. Jest to wbrew pozorom ważny element, gdyż nawet kilku złotowe — kilkunasto złotowe miesięczne opłaty w ciągu roku dadzą sumę kilkudziesięciu — kilkuset złotych. W ciągu kilku lat suma ta będzie sporą kwotą, a zmiana rachunku firmowego w późniejszym czasie nie jest prosta ani komfortowa. Kolejnym elementem konta, na który musimy zwrócić uwagę, jest wypłata środków kartą w bankomatach i wpłata środków we wpłatomatach. Prowadząc firmę, będziemy korzystali z tych opcji bardzo często. Należy zatem zwrócić uwagę czy wpłaty/wypłaty z bankomatów są darmowe we wszystkich sieciach czy tylko w bankomatach danej marki.
Kolejną ważną kwestią w koncie firmowym są przelewy. Będą to przelewy do ZUS i innych instytucji np. Urzędu Skarbowego oraz przelewy zwykłe. Prowadząc firmę, wykonujemy ich duże ilości. Należy zatem sprawdzić, czy te podstawowe przelewy są darmowe oraz czy nie są pobierane np. opłaty za autoryzację SMS, powiadomienia itp. Warto też, jeśli mamy taką możliwość wybierać kotna, które oferują przynajmniej kilka darmowych przelewów ekspresowych w miesiącu lub przelewy takie nie są drogie. Czasami przy prowadzeniu biznesu musimy wysłać pieniądze w krótkim czasie, a przelewy ekspresowe będą do tego idealne.
Przy wybieraniu kont firmowych ważnym czynnikiem, na który nie zwraca uwagi wiele osób, jest promocja. Mogłoby się wydawać, że to mało istotny element. Jest jednak zupełnie inaczej. Banki zachęcają przedsiębiorców wysokimi promocjami i bonusami, gdyż zazwyczaj zapewniają oni bankowi regularny duży przypływ gotówki na konta. Promocje te mogą sięgać nawet 1500 zł — 2000 złotych, co jest już sporą sumą i może pomóc zrealizować nam mniejsze inwestycje w biznesie. Jeśli więc zatem wstępnie wybierzemy kilka kont firmowych i nie wiemy, na które się zdecydować — a wszystkie spełniają nasze wymagania, warto wybrać te, które pozwoli otrzymać nam na starcie pewien zastrzyk gotówki.
Ranking kont firmowych może pomóc nam również wybrać rachunek, gdy prowadzimy działalność biznesową i stosujemy split payment. Jest to rozliczanie się z zarobku z kontrahentem w sposób podzielenia otrzymanej sumy za wykonaną usługę. Należności brutto jest dzielona na VAT i kwotę netto. Jedna część wędruje na konto VAT, którym nie możemy dowolnie dysponować, gdyż jest ono przeznaczone na odbieranie podatków, a druga część wędruje na nasze konto złotówkowe. Kwota ta jest już naszą kwotą netto, którą możemy dowolnie dysponować. Banki otwierają rachunki VAT do istniejących już rachunków bankowych, tworząc niejako dwa oddzielne. Jeśli zatem szukamy rozwiązania od strony biznesowej, również możemy wybrać konkretną ofertę banku w ten sposób oraz otworzyć najlepiej przystosowane do naszych preferencji konto bankowe.
Konto, które znajdziemy w rankingu i otworzymy, może być również wykorzystywane do celów figurowania np. na białej liście. Jest to lista kont — przedsiębiorców, którzy są płatnikami VAT i zgłosili konkretne konto do Urzędu Skarbowego. Lista ta służy weryfikacji kontrahentów oraz potwierdzaniu poprawności danych bankowych. Szukając zatem konta bankowego, które będzie mogło służyć właśnie do tego celu, możemy przy pomocy zestawienia kont wybrać rachunek darmowy, który ułatwi nam rozdzielanie pieniędzy w budżecie osobistym i komfortowe jego prowadzenie.
Konto bankowe dla firmy umożliwia oddzielenie finansów firmowych od prywatnych, co jest kluczowe dla przejrzystości księgowości. Konto firmowe ułatwia realizację płatności, wypłatę wynagrodzeń, oraz regulowanie zobowiązań podatkowych. Dzięki temu przedsiębiorca może skutecznie zarządzać przepływami pieniężnymi i podejmować lepsze decyzje biznesowe. Banki często oferują dodatkowe funkcje, takie jak linie kredytowe i narzędzia do fakturowania, wspierające rozwój firmy.
Zakładanie konta firmowego nie jest zawsze obowiązkowe, ale jest zdecydowanie zalecane i czasami wymagane w praktyce.