Musisz uregulować rachunek, ale sprzedawca nie przyjmuje płatności bezgotówkowych? Jeśli w pobliżu nie ma bankomatu, nie martw się! Dzięki cashbackowi wypłacisz pieniądze w małym osiedlowym sklepie, supermarkecie lub na stacji benzynowej! Czym jest cashback i jak z niego skorzystać? Podpowiadamy.
Płatności bezgotówkowe są dziś popularniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Jak wynika z danych NBP, w drugim kwartale 2020 po raz pierwszy w historii wartość transakcji kartami płatniczymi przewyższyła wartość tych wykonywanych przy użyciu gotówki. Nie ulega jednak wątpliwości, że mimo ogromnej popularności takiej formy płatności, nie wszystkie punkty handlowe umożliwiają opłacenie rachunku kartą, smartfonem lub smartwatchem. Jeśli potrzebujesz banknotów, jednak w pobliżu nie ma bankomatu, wejdź do sklepu i wypłać pieniądze w kasie. Wykonanie takiej operacji jest możliwe dzięki usłudze cashback.
Czym jest cashback?
Cashback to nowoczesna usługa umożliwiająca wypłatę gotówki w kasie placówki handlowej przy pomocy karty płatniczej — niemal tak samo, jak w bankomacie. Jak wynika z raportu Informacja o kartach płatniczych I kwartał 2020 r. przygotowanego na zlecenie NBP w I kwartale 2020 roku było w Polsce ponad 333 tys. placówek umożliwiających skorzystanie z usługi cashback.
Jak działa cashback?
Aby skorzystanie z cashbacku było możliwe, musisz dysponować kartą płatniczą Visa, Mastercard lub Maestro wydaną przez bank udostępniający tę usługę. Najpopularniejszym rodzajem karty umożliwiającej skorzystanie z cashbacku jest karta debetowa. Czasem można zrealizować wypłaty także przy pomocy karty przedpłaconej, obciążeniowej lub kredytowej. Aby wypłaty w kasie były możliwe, placówka handlowa powinna także dysponować terminalem płatniczym wyposażonym w usługę cashback. Placówki przyjmujące płatności bezgotówkowe często informują o tym poprzez umieszczenie na drzwiach charakterystycznych logotypów Visa i Mastercard.
Które sklepy oferują wypłaty cashback?
Z usługi cashback skorzystasz m.in. w placówkach:
- Carrefour,
- Żabka,
- POLOMarket,
- Fresh Market,
- Małpka Express,
- Dino,
- Twój Market,
- Ruch,
- Media Markt,
- Media Expert,
- Saturn,
- sieci stacji benzynowych Bliska,
- sieci stacji benzynowych Orlen.
Jaką kwotę można wypłacić przez cashback?
W przeciwieństwie do wypłat w bankomacie, które muszą stanowić wielokrotność określonej kwoty (zazwyczaj 20 lub 50 zł), w kasie wypłacisz dowolną sumę. Nie może ona jednak przekroczyć limitów narzuconych przez Visa i Mastercard. Są to odpowiednio 300 i 500 zł dla pojedynczej operacji. Czy można wykonać ich kilka w ciągu dnia? Zdecydowanie tak. Zanim to zrobisz, upewnij się jednak, jakie limity wypłat kartą ustawiłeś w swoim banku.
Jak wypłacić gotówkę w kasie?
Jeśli chce wypłacić gotówkę w kasie sklepu:
- odwiedź placówkę wyposażoną w terminal płatniczy z funkcją cashback;
- poinformuj kasjera, że chcesz wypłacić pieniądze w kasie. Dziś w wielu placówkach możesz to zrobić bez konieczności robienia zakupów;
- przygotuj kartę płatniczą;
- poinformuj sprzedawcę, jaką kwotę chcesz wypłacić;
- umieść kartę w terminalu i zaakceptuj wypłatę;
- odbierz wypłaconą gotówkę.
Gotowe!
Ile kosztuje cashback?
Czy wypłata gotówki w ramach usługi cashback jest płatna? W większości banków wypłata pieniędzy w kasie sklepu jest darmowa. Istnieją jednak także takie, które pobierają za nią prowizje.
Czy transakcje cashback są bezpieczne?
Chcąc wypłacić pieniądze w kasie sklepu, nie musisz się obawiać o bezpieczeństwo swoich środków. Każdą wypłatę, nawet jeśli dotyczy niewielkiej kwoty, będziesz musiał potwierdzić PiN-em.
Czy wypłaty zrealizowane cashbackiem podlegają reklamacji?
Jeśli uważasz, że wypłata środków przez cashback została wykonana w nieodpowiedni sposób, możesz złożyć w swoim banku reklamację.
Cashback a moneyback
Cashback często bywa mylony z usługą o podobnej nazwie — moneyback. Specyfika każdej z nich jest jednak zupełnie inna. Cashback umożliwia dokonywanie wypłat w kasie sklepu, moneyback zapewnia zwrot części środków wydanych na zakupy i opłaconych bezgotówkowo.