Google Pay to szybki i bezpieczny sposób wykonywania płatności bezgotówkowych. Sprawdźmy, na czym polega i jak go używać.
Google Pay pojawił się na polskim rynku w 2016 roku. Obecnie jest jednym z najnowocześniejszych i najwygodniejszych sposobów dokonywania płatności bezgotówkowych. Dlaczego? Aby uregulować płatność przy pomocy Google Pay nie będzie Ci potrzebna karta płatnicza. Z powodzeniem wystarczy telefon lub smartwatch!
Jak działa Google Pay?
Aby rozpocząć korzystanie z Google Pay, musisz dodać do aplikacji kartę płatniczą (więcej na ten temat przeczytasz w kolejnych akapitach). Kiedy to zrobisz, aplikacja przekaże bankowi żądane wygenerowania tokena. Kiedy bank to zrobi, aplikacja, zaszyfruje dane karty.
W jaki sposób Google Pay realizuje płatności zbliżeniowe?
W momencie wykonywania płatności zbliżeniowej smartfonem (lub smartwatchem) Google Pay przekaże dane karty i jednorazowe hasło — kryptogram. Następnie sieć karty płatniczej zweryfikuje kryptogram, a na podstawie tokena odnajdzie numer Twojej karty. Ostatnim etapem całego procesu jest realizacja transakcji i finalizacja płatności. Choć taki opis może budzić skojarzenia z wieloetapowym, skomplikowanym procesem, nic bardziej mylnego. Dzięki nowoczesnej technologii wszystkie kroki odbywają się w ciągu zaledwie kilku sekund.
Jak zapłacić Google Pay?
Płatności Google Pay są szybkie i bardzo wygodne. Z powodzeniem można uznać, że na tych polach pokonują nawet tradycyjne płatności zbliżeniowe kartą. Aby zapłacić Google Pay, musisz tylko wyjąć telefon (nie musisz go nawet odblokowywać!) i przyłożyć urządzenie do terminala płatniczego. Cała operacja nie potrwa wiec dłużej niż kilka sekund!
Gdzie zapłacisz przy pomocy Google Pay?Przy pomocy Google Pay zapłacisz we wszystkich stacjonarnych sklepach i punktach usługowych wyposażonych w terminale z możliwością dokonywania płatności zbliżeniowych. System pozwala także realizować płatności przez internet, w sklepach ze wdrożonym system płatności Przelewy24, Tpay.com, i PayU oraz w aplikacji iTaxi.
Płatności Google Pay — od czego zacząć?
Aby rozpocząć korzystanie z Google Pay, musisz zainstalować w telefonie darmową aplikację… Google Pay, (znajdziesz ją w sklepie Google Play), a następnie ją skonfigurować. Niezbędnym warunkiem jest także posiadanie Konta Google.
Kolejnym krokiem jest dodanie do aplikacji karty debetowej (możesz dodać kartę kredytową, podarunkową lub lojalnościową). Możesz zrobić to ręcznie, wpisując numer karty lub automatycznie — robiąc zdjęcie „plastiku”. Kiedy bank zweryfikuje kartę, będziesz mógł rozpocząć korzystanie z usługi.
Obecnie usługa Google Pay jest dostępna dla klientów następujących banków komercyjnych:
- Alior Bank;
- Bank Pekao;
- Bank Pocztowy;
- Bank Spółdzielczy w Brodnicy;
- BNP Paribas;
- Citi Handlowy – tylko karty Mastercard;
- Credit Agricole;
- Getin Bank;
- Idea Bank;
- ING Bank Śląski — tylko karty Visa;
- mBank;
- Nest Bank;
- Plus Bank – tylko karty Mastercard;
- Santander Bank Polska;
- T-Mobile Usługi Bankowe;
- Toyota Bank
- Krakowski Bank Spółdzielczy;
- Podkarpacki Bank Spółdzielczy;
- Bank Spółdzielczy w Brodnicy;
- Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie;
- Grupa BPS (banki spółdzielcze);
- Grupa SGB (banki spółdzielcze).
Czy Google Pay można zainstalować na każdym modelu smartfona i smartwatcha?
Niestety nie.
Google Pay z powodzeniem zainstalujesz na smartfonie z systemem Android w wersji 4.4. Co ważne, musi być on wyposażony w technologię Near Field Communication (NFC). To właśnie dzięki niej jest możliwe dokonywanie płatności zbliżeniowych.
Wbrew pozorom, większość nowoczesnych telefonów komórkowych spełnia takie wymagania. Jeśli nie korzystasz ze „starej, dobrej” Nokii, nie powinieneś mieć problemu z instalacją Google Pay.
Aby instalacja aplikacji na smartwatchu się powiodła, powinien być on wyposażony w system Wear OS i, podobnie jak smartfon, technologię NFC.
Bezpieczeństwo płatności Google Pay
Ze względu na fakt, że technologia Google Pay jest zdecydowanie mniej popularna niż tradycyjne płatności kartą, nie wszyscy mają zaufanie do takiej technologii.
Jego brak wynika jednak przede wszystkim z braku wiedzy i znajomości mechanizmów towarzyszących płatnościom telefonem. Z powodzeniem można uznać bowiem, że system Google Pay jest zdecydowanie bezpieczniejszy niż bezgotówkowe płatności plastikiem. Choćby ze względu na fakt, że eliminuje konieczność noszenia ze sobą kart (a to eliminuje ryzyko ich utraty i potencjalnej kradzieży).
To jednak nie wszystko. Instalacja Google Pay wymusza korzystanie z blokady ekranu urządzenia. A to dodatkowo większą bezpieczeństwo — zarówno środków finansowych, jak i wrażliwych zapisanych w telefonie danych.